to tylko ciało logo
Jaka dieta jest najzdrowsza? - nieoczywiste spojrzenie na sposób odżywiania.

Jaka dieta jest najzdrowsza? - nieoczywiste spojrzenie na sposób odżywiania.

Według słownika języka polskiego „zdrowie” to stan żywego organizmu, w którym wszystkie funkcje przebiegają prawidłowo. Czyli powiedziałabym, że zdrowie to równowaga organizmu, a zdrowa dieta to taka, która pozwala tę równowagę zachować.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Faktem jest, że do zachowania równowagi w ustroju, potrzebny jest szereg substancji odżywczych, które są dla naszego organizmu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. I tutaj możemy kierować się, chociażby wskazówkami IŻŻ (Instytut Żywności i Żywienia) - gdzie na podstawie badań odżywienia, na konkretnych grupach ludności — oszacowano niezbędne dla człowieka, wartości witamin, minerałów i innych substancji odżywczych.

A jak już wiemy, zdrowa dieta to przede wszystkim taka, która zaspokaja zapotrzebowanie naszego organizmu na potrzebne mikro i makro elementy.

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Dlatego też, chcąc się zdrowo odżywiać, przede wszystkim powinniśmy zadbać o potrzeby naszego organizmu, czyli:

  1. dostarczać odpowiednią ilość energii (kcal) - nie przejadać się i nie głodzić,

  2. dostarczać odpowiednią ilość tłuszczów, węglowodanów i białka — jest to, bardzo indywidualne i wymagające obserwacji własnego organizmu.

  3. zaspokajać potrzeby witaminowe i mineralne organizmu — nie doprowadzać do przewlekłych niedoborów.

Kiedy mamy już za sobą etap odżywienia organizmu, czyli absolutne minimum dla naszego zdrowia — powinniśmy skupić się na jakości tego pożywienia, na tym by było jak najmniej przetworzone, zanieczyszczone niepożądanymi substancjami. Czyli sięgać po produkty, które występują w naturze, a nie w fabryce; unikać konserwantów, dodatków do żywności, nie narażać się na toksyny z zepsutej lub zanieczyszczonej żywności, ograniczyć żywność wysoce narażoną na pestycydy, antybiotyki itd.

Ale co jeśli, nie jesteśmy w stanie tego całkowicie uniknąć?

Polifenole — antyoksydacja

Prawda jest taka, że w dzisiejszym świecie, o ile nie wyprowadzimy się w Bieszczady i nie zaczniemy paść swoich kóz i hodować owsu to niestety, jesteśmy skazani na produkty jakości sklepowej. I nie jesteśmy w stanie wykluczyć i totalnie uniknąć narażenia na różne czynniki obciążające nasz organizm - bo poza żywnością jest szereg czynników środowiskowych, które również mogą zanieczyszczać i obciążać nasz organizm.

Dlatego, warto zapewnić naszemu organizmowi wsparcie i nie tylko unikać obciążeń pokarmowych, ale również dostarczać substancji wspierających nasz organizm w detoksykacji.

I wtedy pojawia się punkt czwarty, kodeksu zdrowego odżywiania:

  1. wspierać swój organizm w detoksykacji — dieta bogata w polifenole i uboga w niechciane dodatki do żywności.

4 zasady zdrowego odżywiania

  1. dostarczać odpowiednią ilość energii (kcal) - nie przejadać się i nie głodzić,

  2. dostarczać odpowiednią ilość tłuszczów, węglowodanów i białka — jest to, bardzo indywidualne i wymagające obserwacji własnego organizmu.

  3. zaspokajać potrzeby witaminowe i mineralne organizmu — nie doprowadzać do przewlekłych niedoborów,

  4. wspierać swój organizm w detoksykacji — dieta bogata w polifenole i uboga w niechciane dodatki do żywności.

Jaka dieta jest najlepsza? - podsumowanie

Znalezienie sposobu odżywiania, który sprzyja naszemu zdrowiu to proces, który wymaga uważności i obserwacji naszego organizmu, tego jak się po danych produktach czujemy - nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Bo odżywianie, jest także przyjemnością i znalezienie sposobu odżywiania, który nie tylko zaspokaja potrzeby żywieniowe naszego organizmu, ale również karmi nasz mózg przyjemnością - to będzie właśnie najlepsza dieta dla nas.

Nie byłabym sobą, gdybym w tym artykule wymieniła konkretne diety, które według badań i analiz naukowców, zostały uznane za zdrowe — dlaczego?

od autora - psychodietetyk dominika czarniewska

Od autorki:

Głęboko wierzę w to, że jesteśmy indywidualną cząstką tego świata, mierzymy się z alergiami, nietolerancjami, inaczej reagujemy na różne składniki żywnościowe, mamy inne preferencje kubków smakowych, lubimy inne konsystencje i tekstury… i wiele więcej. Dlatego poza ogólnymi zaleceniami i strategiami żywienia, potrzebna jest samoobserwacja i indywidualizacja tego, co narzuca nam dzisiejszy świat jako zdrowe.