Ile można schudnąć na diecie keto? – magiczne narzędzie do spalania kalorii czy kolejna modna dieta influencerów? 🥩🔥🥓
Od autorki:
Już jakiś czas temu, obiecałam sobie, że poruszę temat diety keto z perspektywy osoby, która zdecydowała się przetestować ten sposób odżywiania na własnej skórze. A to dlatego, że nie mogłam uwierzyć w te wszystkie niefizjologiczne historie, jakoby dieta keto poza aspektem odchudzania, nagle dawała nam magiczne moce umysłowe i zmieniała totalnie nasze samopoczucie. Czy tak się stało? Przekonaj się w dalszej części artykułu.
Dieta keto – na czym polega?
W dużym skrócie, dieta keto to sposób odżywiania, który poprzez manipulację proporcji składników odżywczych, stawia nasz organizm w sytuacji, w której musi on metabolizować energię z ciał ketonowych — jest to alternatywny sposób dostarczania energii przez organizm.
Keto adaptacja i samopoczucie w trakcie
Więc w kontekście samego metabolizmu zmienia się bardzo dużo i na pewno nie jest to efekt, który możemy uzyskać od razu, ponieważ organizm potrzebuje czasu na adaptację i przestawienie na alternatywne źródło energii. W trakcie adaptacji możemy odczuwać duży dyskomfort ze strony naszego organizmu. Mogą nas spotkać bóle głowy, osłabienie i ogólne rozdrażnienie – i to wynika nie tylko z samego odcięcia paliwa (węglowodanów), ale również z szeregu konsekwencji, które za tym idą.
Każdy dzień adaptacji to oczekiwanie aż w końcu poczujesz magiczne ‘wow’, o którym tyle się słyszy od przypadkowych osób, które rzekomo były na tej diecie, ale z jakiś powodów już nie są. Czy ja doświadczyłam efektu “wow” i mój mózg przyspieszył?
Z perspektywy osoby, która ma “szeroki” bagaż dietetycznych doświadczeń, to jak bycie na jakiejkolwiek innej diecie, która jest oparta o nisko przetworzone produkty i zahacza o lekki deficyt kaloryczny – nie masz mgły mózgowej, czujesz się energicznie i rześko, bo się nie przejadasz, bo dbasz o jakość swoich posiłków. Ale ten sam efekt, możesz uzyskać odżywiając się w jakikolwiek inny świadomy i uważny (na potrzeby własnego ciała) sposób.
Więc, dla większości przeciętnych ludzi, którzy doświadczają “magii” tegoż sposobu odżywiania to po prostu krok w stronę jakiejkolwiek uważności na to, co jedzą. O ile oczywiście podejdą do tego z rozsądkiem, bo wiele osób żyje w keto iluzji – nie dbając o jakość swoich posiłków, a skupiając się jedynie na tym, że “tłuste mięsko, kabanosy – biere bo to keto jedzonko!”
Ile można schudnąć na diecie keto?
Dokładnie tyle samo ile na zwykłej diecie — tyle na ile twój organizm ci pozwoli na podstawie tego, czym go nakarmisz. Dieta keto sama w sobie jest po prostu sposobem odżywiania, więc żeby organizm zaczął czerpać energię z naszej tkanki tłuszczowej, to najpierw musi odczuć, że to, czym go karmisz, mu nie wystarcza. Więc, skąd cały fenomen diety keto? Bo przeciętna osoba nie bierze pod uwagę utraty wody, glikogenu czy nawet objętości treści jelitowej.
Ile można schudnąć na keto w miesiąc?
Więc w miesiąc na keto, można schudnąć tyle, ile ważą twoje zasoby glikogenu związanego z wodą. I dużą część treści pokarmowej, bo twoje posiłki staną się skondensowane objętościowo i będą ważyć mniej — stanowić mniejszą ilość odpadków w jelitach. I to będzie złudne wrażenie schudnięcia, bo cyferki na wadze spadły, a ciało jakby szczuplejsze.
Warto dodać, że podobne zjawisko ma miejsce na zwykłej diecie odchudzającej, gdzie pierwsze tygodnie w dużej mierze pokazują nam spadki wody, glikogenu i treści pokarmowej.
Dlaczego nie mogę schudnąć na keto?
Dieta keto, to nie jest magiczna pigułka na piękne i szczupłe ciało. Dla większości osób, to niesamowicie restrykcyjny w zastosowaniu – styl odżywiania, który nie zagina nagle praw fizyki i otwiera bram do stapiania tłuszczu. Tutaj nadal ilość ma znaczenie - i warto podkreślić, że objętość posiłków wysokotłuszczowych, jest dużo mniejsza.
Jeśli dieta keto miała być narzędziem do odchudzania, ale się nie sprawdziła; to nie dlatego, że z tobą jest coś nie tak, ale dlatego, że to nie był sprzyjający tobie i twojemu ciału, sposób odżywiania i być może piękne, szczupłe i zdrowe ciało stoi tuż za sprawami, które wymagają zauważenia i troski.
Dla kogo dieta keto może być pomocna?
W mojej oppinii, dieta keto stosowana u zdrowej osoby, może być przydatnym narzędziem, jako krótkotrwała np.: 3-miesięczna interwencja dietetyczna w celu poprawy naszej glikemii i naszego podejścia do odżywiania.
To jest doświadczenie, w którym możemy zaobserwować swój organizm w sytuacji, w której odczuwanie głodu fizycznego jest łagodne, organizm, kiedy potrzebuje energii, nie daję oznak w postaci gwałtowanych spadków cukru we krwi (w przypadku długich przerw niejedzenia). Ty masz przestrzeń, żeby zauważyć ten głód i podjąć decyzję, jak tym głodem chcesz się zaopiekować. Masz perspektywę, w której objętość posiłków jest tak mała, że możesz zacząć dostrzegać, iż najedzenie się może być zupełnie niepowiązane z uciskiem żołądka. Możesz na chwilę poczuć się fizycznie wolnym od jedzenia. Tylko z drugiej strony…
Czy warto przejść na dietę keto?
Jeśli w twoim przypadku, jedzenie zaspokaja też aspekty psychiczne. Jeśli jest lekarstwem na smutek, zajęciem na nudę i sposobem na złość. Albo jeśli po prostu kochasz jeść, albo kochasz jeść ze znajomymi i próbować różnych smaków i struktur i doświadczać tego smaku, to poczujesz duże ograniczenie.
To prędzej czy później pojawi się głód psychiczny, pragnienie słodkiego smaku, braku satysfakcji ze swoich posiłków, a i motywacja będzie słabsza, bo po pierwszym spadku wagi spowodowanym utratą wody itd. – nie będzie już szło tak łatwo, to będzie zwykła dieta, kolejna restrykcja… a być może w twoim przypadku to aktywuje kompulsywne objadanie się i zaburzy twoją relację z jedzeniem, bo mózg przez długi czas był testowany i musiał dzielnie sobie radzić z twoim kolejnym, szalonym pomysłem.
No i wtedy pojawia się pytanie, czy warto?
Dieta keto wady – moja osobista refleksja
Nie lubię czuć się ograniczona w tym co jem, bo to powoduję niepotrzebną presję w mojej głowie — poza preferencjami żywieniowymi, które co prawda, ulegają u mnie zmianie wraz z wiekiem; kocham gotować i jeść, lubię warzywa i nigdy więcej nie chciałabym ich sobie wyliczać i ograniczać, lubię słodki smak i desery, nie lubię potraw ociekających tłuszczem — a keto trochę takie jest, że tego tłuszczu jest całkiem sporo.
Na diecie keto, doświadczałam bezsenności i patrząc na to racjonalnie — to nie jest zjawisko pożądane dla naszego organizmu. Miałam problemy z wypróżnianiem, o których często się nie mówi w miejscach, w których chwali się ten sposób jedzenia.
Wszystkie interakcje społeczne i sytuacje, w których potrzebujesz kupić cóś ze sklepu, tak "na szybko" — były problematyczne, szczególnie jeśli zależy ci na jakości jedzenia, bo jak nie masz swojego posiłku to łatwo przekroczyć pulę węgli, jedząc orzeszki, pijąc jogurt czy inne ‘szybkie a zdrowe przekąski’.
Aktywny tryb życia, bieganie, trening siłowy — czułam duży spadek siły i energii w kontekście aktywności i często rano wstawałam z taką mgłą i szumem w uszach, że nie mogłam się obudzić do życia.
Podsumowanie
Wiele aspektów, zawartych w artykule, poruszam w sposób bardzo ogólny — dlatego, że najważniejszym przesłaniem, które chciałam tutaj zawrzeć, jest to, że cudowna dieta na odchudzanie — nie istnieje. I łatwo dać się wkręcić w kolejną modę na jakiś restrykcyjny protokół dietetyczny, który daje szybkie rezultaty, a potem kosi żniwo w postaci konsekwencji zdrowotnych.
W mojej ocenie, cudowna dieta, to taka, która stanowi nasz osobisty, indywidualny program odżywiania, który dyktuje nam nasze ciało w efekcie prowadząc do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.